Arteterapie se seniory

23.12.2019

Krátká setkání - vzácné chvíle. Barvy a sdílení. Silné okamžiky. Chvíle relaxace.


Arteterapie probíhá v Domově pro seniory Holásecká, příspěvková organizace

Cílem arteterapeutických setkání je navození příjemné atmosféry prostřednictvím společného tvoření a sdílení. Dle Šickové-Fabrici je arteterapie pro seniory významným prostředkem pro cvičení krátkodobé paměti, pro posílení vědomí vlastní hodnoty, jako pomůcka rehabilitace jemné motoriky.


4. Setkání 26. 11. 2019

Autor textu: Markéta Běhalová, Domov pro seniory Holásecká 

Anděl Vánoc 

Opět k nám zavítala paní Žaneta Zieglerová. Pokaždé s ní něco pěkného, zajímavého a nápaditého tvoříme. Nějaké obrázky a obrazy, malujeme, stříháme, vytváříme nejrůznější díla. Nejinak tomu bylo dnes. 

Nejdřív si každý z krabičky vybral knoflík, který se mu líbil - jen tak pro štěstí. Takový talisman. Někdo si vybral červený knoflík - prý symbol lásky, někdo modrý - jako blankytné nebe, někdo zelený - prý jako list nebo zahrada. Zelená barva připomněla i dlouhá léta a radost. Co vše se nám vybavilo před očima. Jakou mají naši lidé fantazii, obrazotvornost. A již jsme se pustili do práce. 

Do rukou jsme vzali suché pastely. Moc dobře se s nimi pracovalo. Teď to nastalo. Nanášeli jsme je arch papíru. Šlo to. Prstíky, do té doby ztuhlé, se uvolňovaly, napětí povolovalo, najednou jsme pastely zručně drželi v rukou. Pak jsme pastely na papíře rozetřely prstem. Barvy se krásně kombinovaly, navzájem se prolínaly v pěkných, barevných, duhových odstínech. Vyvstávalo hotové dílo. Moc pěkná, tvůrčí, plodná práce to byla. Hladila na duši. Nakonec na nás z obrazu vesele zářil bělounký anděl. Čistý, jako nevinnost, lehounký jako sen. A kolem něho naše krásné malůvky. Na tvářích účastníků se zračil úsměv. Dala se v něm vyčíst spokojenost. Moc pěkně se jim dařilo. Šťastný jako by byl i onen listopadový den, jako by se na nás usmíval. Okem jako by legračně zamrkal: "Vidíte, jak jste šikovní! Že jste to nevěděli? Ale ano, v každém z vás dřímá úžasná snaha a talent, třeba dosud jen skrytý".

Zářily i putovní kartičky, tak se jim aspoň říká. Každý si nějakou vybral, byla každému šitá na míru. Na kartičkách byly pěkné obrázky a stejně krásná slova, která vedou do světa, k lidem, k dobrým vztahům, jako třeba slova láska, pokora, vnímání pravdy, tvořivost nebo hledač cesty. Úžasné symboly. Kartička se mohla darovat i dál. Tak ať přináší štěstí všem lidem dobré vůle.


3. Setkání   12.9. 2019

Koláž - strom života


2. Setkání  15. 8. 2019

Výtvarná náhoda - tempery


1. Setkání 29. 7. 2019

Autor textu: Markéta Běhalová, Domov pro seniory Holásecká 

Přednáška o arteterapii

Měli jsme mít přednášku o arteterapii. Moc jsme nevěděli, do čeho jdeme. Co to vlastně arterapie je? "Ars" - latinsky umění, "thérapeiá" - řecky léčba. Arteterapie určitě souvisí s obrazy, s uměním, s výtvarnou činností, malováním, barvami. Léčení, uzdravování. Vypadalo to zajímavě. Každopádně zkusíme...

Žaneta Zieglerová je sympatická milá paní. Dvacet, třicet jí už není, ale působí mladistvým, svěžím dojmem. Prozařuje jí laskavost, citlivé, vnímavé nitro. Určitě to bude i tím.

Hladce plynulo naše seznamování. Paní Žaneta pochází od Moravského Krumlova. Kdysi pracovala v kanceláři. Nyní vede výtvarné kurzy. Na ulici Lidická má arteterapeutický ateliér. Někteří její klienti jí tam chodí pravidelně, jiní občas. Malovat prý umí každý, jen o tom neví...

Z proutěné ošatky si měl nyní každý náš klient vybrat jednu věc, nějakou drobnost, která ho zaujala.

Někdo si vybral srdíčko, někdo sáhl po levandulovém mýdle. Bylo v celofánu, v dárkovém balení - samý levandulový květ. Jiného zaujala dětská ozdobná sponka do vlasů nebo mořská lastura - hvězdice, či plastové vajíčko, jiného filcová kytička v podobě tulipánu. Nebo třeba modrá, háčkovaná beruška na připnutí. A tady zase skořápka z vlašského ořechu - příroda dovede vytvářet krásné tvary. Pak tu byl "kamínek" ze skla, co světlo odráželo. A byl tu i zvoneček, formička ve tvaru srdíčka a další maličkosti.

Pak jsme se zaměřili na obrazy slavných malířů. Obraz Slunečnice Vincenta van Gogha jsme poznávali. Pak tu byly i další známé obrazy Jeana Renoira, Claude Moneta a dalších.

Pak jsme se už sami pustili do práce - do malování. Někteří měli údiv v očích. Že by měli mít pastelku v rukou, kterou třeba oni v životě nemuseli, že by dnes měli malovat? Ale bylo to tak a bylo to skvělé. Jedna paní z ateliéru vytvořila mandaly. Pečlivě, precizně jsme je nyní vymalovávali. Byla to pěkná, pohodová práce. Pastelky různých barev, odstínů, k tomu dobrá vůle, zaujetí. Spod rukou našich klientů vystávaly další umělecká díla.

Paní Zieglerová zaujala, upoutala. Byla to práce tvůrčí a všichni na ni měli! 

Krásné obrazy tvořili všichni!